فناوری هوافضا برای امنیت، رفاه و افزایش کیفیت زندگی
آب و هوا --273°C

پایگاه علمی، خبری، تحلیلی کیهان نورد

 خبر فوری

یک تیتر یک خبر

موفقیت در سفر شش ساعته به فضا

موفقیت در سفر شش ساعته به فضا
۱۳۹۳/۱۲/۱ - ۱۹:۰۹

 

در تاریخ 18 فوریه سال جاری (۲۹ بهمن ۱۳۹۳)، فضاپیمای باربر روسی، سفری 6 ساعته را به ایستگاه فضایی بین‌المللی با موفقیت پشت سر گذاشت.

فضاپیمای بدون سرنشین روسی پراگرس 58 (progress 58) که به سرویس ماژول اویزوزدا (Zvezda) متصل بود، حدود 3 تن غذا، سوخت، تجهیزات آزمایشگاهی و سایر ابزارالات را به 6 خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی رساند.

پراگرس 58 بر بالای یک موشوک سویوز (Soyuz) از بایکانور کازمودرو (Baikonur Cosmodrome) در قزاقستان به وقت محلی 17:00، به پرواز درآمد. رسیدن این فضاپیمای باربر روسی به ایستگاه فضایی بین‌المللی دقیقا سه روز پس از وارد شدن آخرین محموله روباتیکی اروپا به ایستگاه فضایی و سوخته شدن آن هنگام بازورود به جو طبق برنامه از پیش تعیین شده، انجام شد. 

علاوه بر این کپسول بدون سرنشین دراگون (Dragon) از سوی اسپیس ایکس (SpaceX) حدود 5 روز پیش از ارسال این فضاپیما ماموریت حمل بار به ایستگاه فضایی را با موفقیت به انجام رسانده و سپس بر سطح اقیانوس آرام فرود آمده‌بود. (در حال حاضر دراگون تنها فضاپیمای باری موجود با قابلیت بازیابی پس از ورود به جو زمین است.)

بنا به گفته مقامات ناسا، پراگرس 58 تا آگوست سال جاری به ایستگاه فضایی متصل خواهد ماند. پس از آن این حامل با زباله‌ها و پسماند موجود پر شده و حین بازورود به جو سوزانده خواهد شد.

 

استفاده از مطالب کیهان نورد تنها با ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع خواهد بود.


کلمات کلیدی

0 نظر

نظر شما:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
فیلد های ضروری با علامت * مشخص شده اند.