فناوری هوافضا برای امنیت، رفاه و افزایش کیفیت زندگی
آب و هوا --273°C

پایگاه علمی، خبری، تحلیلی کیهان نورد

 خبر فوری

یک تیتر یک خبر

شتاب کشورهای عربی برای استفاده از خدمات بیدو

شتاب کشورهای عربی برای استفاده از خدمات بیدو
۱۳۹۴/۷/۷ - ۲۱:۲۰

اتحادیه خدمات ماهواره‌ای جهانی چین به تازگی یک مرکز ویژه چینی-عربی ویژه کاربردهای ماهواره‌ای برای ارایه خدمات پژوهشی، نمایشگاهی و سایر سرویس‌ها تاسیس کرده است. این مرکز در منطقه خودمختار هوئی نینگ شیا واقع در شمال غربی چین راه اندازی شده است.

این اتحادیه اعلام کرده است کهبا ایجاد این مرکز پروژه‌هایی با همکاری کشورهای عربی برای ارائه خدمات مبتنی بر سیستم ناوبری ماهواره‌ای بیدو در آنجا آغاز کرده است.
چین پیش از این با کشورهایی در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین به منظور راه‌اندازی و ساخت ماهواره‌ها و زیرساخت‌های مرتبط و همچنین کشف و رشد استعدادهای بالقوه از طریق پیشنهاد و کمک به تاسیس سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوس آرام (APSCO) پیمان اتحاد بسته بود.
چنین اتحادهایی باعث ترویج فناوری، محصولات و خدمات هوافضایی چین از طریق همکاری با شرکت‌های خصوصی شده است.

کارشناسان اعتقاد دارند اتحاد بین چین و سایر کشورها موجب شده است با استفاده از ماهواره‌ها یک «جاده ابریشم در فضا» ساخته شود. چینی‌ها می‌خواهند از این طریق خدمات فضایی را به صورت کاملا ایمن ارائه کنند. در واقع این ابتکار چین احیای مسیر بازرگانی و باستانی متصل کننده آسیا به اروپا و آفریقا است اما نه زمینی بلکه فضایی!

سامانه فوق پیشرفته ناوبری و موقعیت یابی فضایی چین دارای ویژگی های خاصی از جمله دقت بسیار بالا است و برای افزایش كیفیت زندگی بشر، خدمات جالب توجهی را ارائه می دهد. این سامانه در اولین فاز با سه ماهواره تنها كشور چین را تحت پوشش خدمات خود قرار می داد كه هم اكنون به بخش اعظمی از آسیا و اقیانوس آرام ارائه خدمات می كند.

در حالی‌که این کشور در حال برنامه‌ریزی برای پرتاب ماهواره‌های بیشتر این سامانه ناوبری در سال‌های آتی است، پیش‌بینی می‌شود که سیستم‌های موجود تا سال ٢٠٢٠ برای پوشش سراسری كره زمین، گردش سالانه مالی ٤٠٠ میلیارد یوانی داشته باشند.

به راحتی می‌توان گفت از هم اکنون، بیدو بازار ناوبری و موقعیت‌یابی فضایی را تحت سلطه خود دارد و دیگر وقت خداحافظی با جی پی اس رسیده است

ناوبری فضایی امروز یكی از مورد نیازترین فناوری‌های امروزی به حساب می آید. تا آنجا كه گفته می‌شود به زودی و خیلی زودتر از زمان‌هایی كه پیش از این پیش‌بینی می‌شد، این فناوری جهان را درگیر و نیازمند خود خواهد کرد.

دیری نخواهد پایید تا در سراسر جهان بیشتر انسان‌ها برای انجام عادی‌ترین فعالیت‌های زندگی خودشان از فناوری ناوبری و موقعیت‌یابی فضایی استفاده کنند.

در مثال‌های ساده از یک زندگی معمولی می‌توان گفت از پیدا كردن مواد مورد نیاز برای آشپزی در آشپزخانه گرفته تا یافتن مناسب‌ترین و نزدیک ترین رستوران برای صرف غذا بیرون از منزل، از رانندگی در شهر تا یافتن خلوت ترین مسیرها و یا رد شدن از یک خیابان با دوچرخه یا پیاده، از جست و جو برای پیدا كردن محل زندگی یک دوست قدیمی تا انجام فعالیت‌های مشابه دیگر،  زندگی با ناوبری و موقعیت‌یابی فضایی رنگ و بوی دیگری گرفته و به زودی این تحول سراسر جهان را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بازار كسب و كار مربوط به ناوبری فضایی هم بسیار پر رونق است و بسیاری از خدمات بخش خصوصی و دولتی مانند فعالیت‌های عمرانی، كشاورزی، جنگل‌داری، حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی، استخراج معادن و حمل و نقل با این فناوری متحول شده‌اند. جالب توجه است که بیدو چینی نیز به شکل بسیار پیشرفته‌ای این خدمات را ارائه می‌دهد.

استفاده از مطالب کیهان نورد تنها با ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع خواهد بود.


کلمات کلیدی

0 نظر

نظر شما:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
فیلد های ضروری با علامت * مشخص شده اند.