فناوری هوافضا برای امنیت، رفاه و افزایش کیفیت زندگی
آب و هوا --273°C

پایگاه علمی، خبری، تحلیلی کیهان نورد

 خبر فوری

یک تیتر یک خبر

بررسی کامل فضاپیمای جدید روسیه | اختصاصی کیهان نورد از ماکس ۲۰۱۵

بررسی کامل فضاپیمای جدید روسیه | اختصاصی کیهان نورد از ماکس ۲۰۱۵
۱۳۹۴/۶/۲۲ - ۲۱:۱۲

ناسا و شرکای خصوصی‌اش مدت‌هاست سخت تلاش می‌کنند که چند نوع فضاپیمای سرنشین‌دار جدید آمریکایی را توسعه دهند تا بعد از بازنشستگی شاتل‌های فضایی، فضانوردان آمریکایی را با فضاپیماهای خودی به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستند. آنها مدت‌هاست که پس از بازنشستگی شاتل‌ها برای انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی، با صرف هزینه‌های زیاد (چه مالی و چه اعتباری)، صندلی‌های سایوز، فضاپیمای موفق روسی، را می‌خرند. اما با شرایط پیش آمده آمریکایی‌ها مسلما دوست دارند مستقل شوند.

از طرفی گرچه سایوز به عنوان موفق‌ترین فضاپیمای سرنشین‌دار تاریخ تا کنون به حساب می‌آید ولی روس‌ها هم بیکار ننشسته‌اند و می‌خواهند همیشه دست بالا را داشته باشند. به همین دلیل مدت‌هاست که روسیه روی کپسول فضایی جدیدش کار می‌کند و در دو دوره اخیر نمایشگاه بین‌المللی هوافضای ماکس، نمایش تبلیغاتی ویژه‌ای از جدیدترین محصول فضایی حوزه سرنشین‌دارش به پا کرده است.

این فضاپیمای در حال توسعه که در طول مدت برگزاری نمایشگاه هوافضای ماکس ۲۰۱۵ روسیه و پس از آن، سر و صدای زیادی را به راه انداخته است، قرار است به زودی جانشین فضاپیمای حال حاضر سایوز-تی.ام.آ روسیه شود و به جای آن به حمل و نقل فضانوردان و کیهان‌نوردان به ایستگاه فضایی و حتی فراتر از آن بپردازد.

این فضاپیما در دو نسخه مخصوص برای حمل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین‌المللی (نسخه آی.اس.اس) و ویژه سفر جهت فرود روی سطح ماه (نسخه لونار) طراحی شده است. 

مسابقه انتخاب نام

نکته جالب توجه دیگر درباره فضاپیمای جدید روسیه این است که نام این محصول جدید را قرار است مردم و در یک مسابقه عمومی انتخاب کنند. در این مسابقه از ۸ شهریور سال جاری تا ۱۱ آبان، شرکت‌کنندگان فرصت دارند تا بهترین نام انتخابی خود را برای شرکت سازنده فضاپیما (انرگیا) ارسال کنند. نتایج مسابقه هم ۲۵ دی امسال اعلام و فرد برنده با هزینه کمپانی انرگیا در بهار سال آینده شمسی به بازدید از یک پرتاب سرنشین‌دار از پایگاه فضایی بایکانور قزاقستان اعزام خواهد شد. شما هم می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.     

روس‌ها پیش به سوی ماه

در دوران جنگ سرد که آمریکا و شوروی سابق فضا را بهترین ابزار برای رسیدن به قدرت برتر دانستند، با ارسال انسان به فضا هر یک درصدد اثبات توانمندی خویشش درآمد. هر چند این رقابت مدت‌ها فقط در پس ذهن آمریکایی‌ها و روس‌ها جا خوش کرده بود ولی بار دیگر پس از آنکه باراک اوباما ادعا کرد آمریکا برنامه ارسال انسان به مریخ را در سر دارد، روسیه نیز قدرت خود را با رونمایی از فضاپیمای جدیدش که بسیار شبیه به اوراین آمریکایی است، به رخ کشید. 

این فضاپیما که طراحی آن در سال ۲۰۰۹ به شرکت ار.کا.کا انرگیا سپرده شده بود، در سال ۲۰۱۵ طراحی دقیق را پشت سر گذاشت و در مقیاس یک چهارم ساخته شد تا در نمایشگاه ماکس ۲۰۱۵ که در آگوست سال جاری در مسکو برگزار شد، اقتدار روسیه را به نمایش بگذارد. 

چنانچه اشاره شد این فضاپیما شباهت زیادی با اوراین آمریکایی که با هدف ارسال انسان به سیارک‌ها و نهایتا مریخ ساخته شده‌بود، دارد. اما هدف آن کمی متفاوت است. قرار است این فضاپیما پس تست زیرسیستم‌ها در سال ۲۰۲۱ نخستین پرواز بدون سرنشین خود را تجربه کند و با ارسال انسان به فضا در سال ۲۰۲۴، خود را برای رساندن پای روس‌ها به ماه در سال ۲۰۳۰ آماده کند.

p1420768

در تصویر بالا محیط داخلی فضاپیما را مشاهده می‌کنید که سیروس برزو به همکار گرامی کیهان‌نورد از ماکاپ ارایه شده در نمایشگاه ماکس ۲۰۱۵ تهیه کرده است.

دیگر اطلاعات

نسل جدید فضاپیمای باربر و سرنشین دار (PTK NP) با قابلیت استفاده مجدد قرار است جایگزین فضاپیمای سرنشین‌دار سری سایوز و باربر سری پراگرس شود. موشک حامل این فضاپیما قرار است پرتابگر آنگارا آ5 باشد. بخش بازگشت به زمین این فضاپیما در پروازهای کوتاه مدت می‌تواند تا 10 مرتبه و در پروازهای طولانی مدت تا 3 مرتبه مجددا استفاده شود. وسعت کابین سرنشیان این فضاپیما ۱۷ متر مکعب است و حین بازگشت در مناطق جنوبی فرود خواهد آمد.

screen_shot_2015-09-13_at_9.01.27_pm

3ss

کارشناسان روسکاسموس در نمایشگاه اعلام کردند که بدنه این فضاپیما از جنس پلیمرتقویت شده فیبر کربن است.

تاریخ‌های مهم
۲۰۰۵: آژانس فضایی فدرال روسیه مناقصه‌ای برای فضاپیمای جدید برگزار کرد. همه پروژه‌های ثبت نامی رد شده و مناقصه نهایتا لغو شد.
۲۰۰۹: مناقصه دوم برگزار شد و این بار انرگیا موفق به دریافت پیشنهاد ساخت فضاپیمای جدید شد.
۲۰۱۵: متخصصان انرگیا موفق شدند طراحی جزئیات و طراحی مقیاس دقیق PTK را به اتمام برسانند. بدنه اصلی بخش فرماندهی PTK NP در نمایشگاه هوایی ماکس2015 به نمایش درآمد.
۲۰۲۱: نخستین پرواز بدون سرنشین فضاپیما قرار است انجام شود.
۲۰۲۴: نخستین پرواز سرنشین‌دار فضاپیما انجام خواهد شد.
۲۰۳۰: نخستین پرواز سرنشین‌دار با هدف فرود بر سطح ماه انجام خواهد شد.

4ss

 تصویر بروشور دو زبانه فضاپیمای جدید روسیه تهیه شده توسط خبرنگار کیهان نورد

استفاده از مطالب کیهان نورد تنها با ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع خواهد بود.


کلمات کلیدی

0 نظر

نظر شما:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
فیلد های ضروری با علامت * مشخص شده اند.