فناوری هوافضا برای امنیت، رفاه و افزایش کیفیت زندگی
آب و هوا --273°C

پایگاه علمی، خبری، تحلیلی کیهان نورد

 خبر فوری

یک تیتر یک خبر

گاف‌های عجیب رسانه‌ای در مطالب هوافضایی+ اینفوگرافیک/ قسمت اول

گاف‌های عجیب رسانه‌ای در مطالب هوافضایی+ اینفوگرافیک/ قسمت اول
۱۳۹۴/۵/۱۶ - ۱۹:۳۱

آیا ناسا سازمان هوایی آمریکاست که بزرگ‌ترین موشک جهان را طی ۱۱ هفته ساخته و این موشک ۱۰۱۲ متر طول دارد؟ 

هفته گذشته خبری در یکی از رسانه‌های داخلی به نقل از یک رسانه دیگر داخلی منتشر شد که تصویر آن را مشاهده می‌کنید:

111

گاف‌های عجیب

۱-رسانه داخلی: در این خبر ادعا شده است که ناسا بزرگترین سامانه پرتاب موشکی خود را ساخته است!

کیهان‌نورد: باید گفت این موشک هنوز ساخته نشده و ناسا برنامه دارد تا نخستین پرتاب اس‌ال‌اس را در چند سال آینده انجام دهد.

۲- رسانه داخلی: اشاره شده است که ناسا سازمان هوایی(!) آمریکاست که این طرح را در ۱۱ هفته به اتمام رسانده و طول موشک ۱۱۷ متر است!

کیهان‌نورد: مشخص است که ناسا اداره ملی هوایی/هوانوردی و فضایی آمریکاست و نه سازمان هوایی! همچنین با بررسی ادامه این خبر و بقیه اخبار متوجه می شویم تنها یک طرح بررسی برای نسخه اولیه این موشک فضایی با نام بلاک۱ اس‌ال‌اس در ۱۱ هفته انجام شده و این نسخه هم حدودا ۱۰۰ متر است نه ۱۱۷ متر!

۳- رسانه داخلی: اشاره شده است حد‌اکثر محوری که موتور‌های این مجموعه پرتاب می‌توانند با استفاده از سوخت مایع و جامد داشته باشند، حجمی حدود ۸.۴ میلیون پوند است!!!

کیهان‌نورد: منظور منبع خبری از این عدد ۸.۴ میلیون پوند، میزان تراست (نیروی پیشران) مجموع موتورهای موشک هنگام برخاست از زمین بوده است نه حجم یا حداکثر محور!! راستی واحد شمارش حجم چیست؟؟ اصلا حداکثر محور چیست؟

اما نکته جالب اینجاست در همین خبرگزاری و حدودا یک هفته پیش از انتشار خبر ذکر شده (تصویر زیر راببینید)، همین موضوع خبری با نگارشی متفاوت ولی این‌بار به نقل از یک خبرگزاری دیگر، منتشر شده است که به نظر اشتباهات کمتری دارد، با این حال:

222

۴- رسانه داخلی: ادعا شده که بزرگ‌ترین موشک جهان زیر ذره‌بین قرار گرفته است!

کیهان‌نورد: نسخه‌ای از اس‌ال‌اس که مورد بررسی قرار گرفته بزرگترین موشک فضایی جهان نیست و نسخه بعدی آن قرار است بزرگترین موشک فضایی جهان باشد.

۵- رسانه داخلی: ادعا شده است بر اساس این پیکربندی طول این سامانه پرتاب ۳۲۲ فوت (هزار و ۱۲ متر) است!!!

کیهان‌نورد: همانطور که اعلام شد، طول این پیکربندی یا این نسخه ۳۲۲ فوت یا حدودا ۱۰۰  متر است. موشک ۱۰۱۲ متری! چه شود!!!

  

حال بهتر است ببینیم چه اتفاقی افتاده و اصل خبر چه بوده است:

چند روز پیش در رسانه‌های جهان خبری منتشر شد با این موضوع که تیم «بررسی طراحی بحرانی» ناسا دست به‌کار شده و برنامه بررسی خود را در راستای ماموریت ارسال فضانورد به سیارک‌های اطراف ماه و نهایتا مریخ با یک سامانه پرتابگر فضایی جدید، با موفقیت به پایان رسانده است.

با این که هنوز سفر سرنشین‌دار به مریخ راه زیادی را می‌طلبد، اما در همین خبرها آمد که این تیم بررسی طراحی بحرانی، با یک نگاه کلی، طراحی اولیه و قابلیت‌های نسخه اول موشک فضایی یا پرتابگر اس‌ال‌اس (SLS) را پیش از طراحی تمام مقیاس بررسی کرده است. البته این نوع بررسی بحرانی برای نخستین بار پس از چهل سال در کلاس چنین پرتابگرهای فضایی صورت گرفته‌است. در این برنامه، به مدت ۱۱ هفته توسط ۱۳ تیم متخصص از بخش‌های مختلف ناسا با در اختیار داشتن بیش از ۱۰۰۰ فایل و داده، نسخه بلاک۱ موشک فضایی اس‌ال‌اس تحت فرآیند سنجش و بررسی قرار گرفته است. مدیر پروژه اس‌ال‌اس، نتایج حاصل شده از این بررسی بحرانی را دریافت کرده و در اختیار مدیریت مرکزی قرار داده است. حال در صورت تایید، برنامه طراحی دقیق و ساخت مقیاس کامل آغاز خواهد شد. از جمله فواید این بررسی بحرانی می‌توان به تایید ایمنی این موشک و اطمینان از هماهنگی آن با اهداف ماموریت اشاره کرد.

اس‌ال‌اس قدرتمندترین موشک فضایی برای هدف کاوش‌هایی فراتر از مدار زمین است و ناسا می‌خواهد فضانوردان را سوار بر فضاپیمای اوراین و به وسیله پرتابگر اس‌ال‌اس به سیارک‌های مدار ماه ببرد و اگر همه چیز خوب پیش رود، در قدم بعدی ما شاهد اعزام انسان به مریخ با همین سامانه خواهیم بود.

اینفوگرافیک اس‌ال‌اس:

ghool2

استفاده از مطالب کیهان نورد تنها با ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع خواهد بود.


کلمات کلیدی

1 نظر

  1. محمد جواد بافرونی ۱۳۹۴/۵/۱۷ - ۱۴:۵۲ 0 1

    واقعا تاسف بار است

    پاسخ به این نظر

نظر شما:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
فیلد های ضروری با علامت * مشخص شده اند.