فناوری هوافضا برای امنیت، رفاه و افزایش کیفیت زندگی
آب و هوا --273°C

پایگاه علمی، خبری، تحلیلی کیهان نورد

 خبر فوری

یک تیتر یک خبر

در عرصه پرتاب ماهواره هنوز در فاز ماهواره‌های تحقیقاتی هستیم

در عرصه پرتاب ماهواره هنوز در فاز ماهواره‌های تحقیقاتی هستیم
۱۳۹۳/۱۱/۱۶ - ۱۳:۱۹

محمد اسلامی معاون وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به پرتاب ماهواره فجر اظهار داشت: در عرصه پرتاب ماهواره هنوز در فاز ماهواره‌های تحقیقاتی هستیم و با موفقیت فجر وارد فاز عملیاتی و صنعتی این حوزه می‌شویم. 

وی افزود: ماموریت ماهواره فجر سنجش از دور است و ۲ نوع دوربین روی آن نصب شده است. یکی با قدرت تفکیک ۵۰ متر و سیاه و سفید و دیگری با قدرت تفکیک ۱۰۰ متر و رنگی است. هر دوی این دوربین‌ها ساخت داخل کشورمان و بومی است و برای اولین بار در فضا قرار می گیرد. 

اسلامی ادامه داد: با تلاش‌های متخصصان داخلی توانستیم ماهواره فجر را در مدار قرار دهیم و اولین پیامی که به آن در فضا مخابره کردیم «لبیک یا رسول الله» بود. 

معاون وزیر دفاع تاکید کرد: ایران اولین کشور فضایی جهان اسلام است و درحال حاضر کشورهای دوست و مستقل خواهان همکاری با ما برای ارتقای سطح فناوری‌هایشان هستند که این در دستور کار مسئولین قرار دارد. 

وی تصریح کرد: در کشورهای گوناگون که خواهان محصولات وزارت دفاع هستند محصولات صادر شده و انتقال تکنولوژی هم داشته ایم. 

اسلامی با اشاره به دیگر دستاوردهای وزارت دفاع گفت: رادارهای متنوعی در ایران تولید می‌شود که رادارهای منحصربفردی است و البته قابل فروش هم نیستند. 

وی با اشاره به توانمندی کشورمان با وجود تحریم‌ها گفت: آنهایی که برای ما گزینه روی میز دارند نقش پهپادهای ما را در حراست از مرزهای کشورمان دیده‌اند. 

معاون وزیر دفاع در ادامه اظهار داشت: اعزام انسان به فضا و داشتن ایستگاه فضایی برنامه جامعی است که در برنامه ۱۰ ساله دوم فضایی پیشنهاد شده است. 

اسلامی گفت: در سال ۹۵ باید ماهواره عملیاتی ما در مدار قرار گیرد و امیدواریم که پایگاه فضایی امام خمینی تکمیل شود. 

استفاده از مطالب کیهان نورد تنها با ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع خواهد بود.


کلمات کلیدی

0 نظر

نظر شما:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
فیلد های ضروری با علامت * مشخص شده اند.