فناوری هوافضا برای امنیت، رفاه و افزایش کیفیت زندگی
آب و هوا --273°C

پایگاه علمی، خبری، تحلیلی کیهان نورد

 خبر فوری

یک تیتر یک خبر

اختصاصی کیهان‌نورد: تحلیل گزارش معتبرترین نشریه علمی روسیه از فعالیت‌های فضایی ایران+صفحات مطالب

اختصاصی کیهان‌نورد: تحلیل گزارش معتبرترین نشریه علمی روسیه از فعالیت‌های فضایی ایران+صفحات مطالب
۱۳۹۴/۳/۱۲ - ۲۰:۴۷

آخرین شماره ماهنامه اخبار فضایی روسیه که از معتبرترین نشریات علمی این کشور به حساب می‌آید به شکل ویژه به فعالیت‌های فضایی ایران پرداخته است. نکته جالب توجه اینجاست که روی جلد چهارمین شماره از مجله در سال جاری میلادی عکس ماهواره‌بر سفیر فجر کار شده است که نشان از اهمیت موضوع فعالیت‌ها و دستاوردهای فضایی برای این نشریه معتبر دارد.

انتشار چنین مطلبی با این شکل بازخورد بسیار ویژه و جالبی در بین کارشناسان و مسوولان فضایی سراسر دنیا، از جمله ایران و روسیه به دنبال داشته است. چنان‌که حتی بعضی از کارشناسان با استدلال به اختلافات سیاسی آمریکا و روسیه، چنین اتفاقاتی را به عنوان نشانه‌هایی از طرف کشور روسیه در تمایل به برقراری همکاری‌های فضایی با ایران قلمداد می‌کنند.

 

چراغ سبز برای همکاری

نکته جالب توجه اینجاست که چند وقت پیش در سفر یکی از فنی‌ترین کیهان‌نوردان روس (الکساندر الکساندروف) به ایران، پیشنهادات جدی و جالبی در زمینه همکاری‌های فضایی دو کشور ارایه شد و شنیده‌ها حاکی از آن است که روسیه به شکل جدی‌تری خواهان برقراری این ارتباطات در حوزه فناوری فضایی است. یکی از این پیشنهادات جالب توجه تزریق ماهواره‌های ایران تا جرم ۱۰۰ کیلوگرم از طریق فضانوردان روس ساکن ایستگاه فضایی بین‌المللی به مدار است. این پیشنهاد برای اولین بار از طرف الکساندر الکساندروف در سفرش به ایران مطرح شد که تا کنون توجهی را از طرف مسوولان فضایی کشور در پی نداشته است.

الکساندر الکساندروف در این زمینه گفته بود: «روسیه برای همکاری‌های بین‌المللی فضایی هیچ مشکلی ندارد و ما آمادگی داریم تا در این زمینه با کشورهای مختلف از جمله ایران همکاری داشته باشیم. همانطور که با کشورهایی مثل چین و هند همکاری داشتیم. بسیاری از پیشرفت‌هایی که در این کشورها رخ داد با همکاری‌های بین المللی بود که ما هم بخش عمده‌ای از این همکاری را تشکیل می‌دادیم. از پرتاب ماهواره‌ها گرفته تا همکاری در زمینه فضانوردی و پروژه‌های سرنشین‌دار ما می‌توانیم همکاری خوبی با ایران داشته باشیم.»

وی در پاسخ به سوال ما در زمینه سابقه بد روسیه در همکاری‌های حوزه هوافضا به ویژه مواردی مثل سامانه اس-۳۰۰ پاسخ داد: «احتمالا در مورد پروژه‌هایی که مثال زدید مشکلات فراتر از همکاری دو کشور وجود داشته است. پروژه اس-۳۰۰ یک پروژه نظامی بود و شاید به همین دلیل مشکلاتی به جود آمده است و من اطلاع بیشتری ندارم. ولی در زمینه فضایی ما آمادگی همکاری کامل را داریم. ما از حضور کارشناسان ایرانی در روسیه استقبال می‌کنیم. می‌توانیم بسیاری از فناوری‌ها را به ایران بفروشیم.»

اما پیشنهاد ویژه الکساندروف نیز این گونه بیان شد: «ما می‌توانیم ماهواره‌های دانشجویی شما را که الان آماده هستند با فضاپیمای باری پروگرس به ایستگاه فضایی بین‌المللی ارسال کنیم و از آنجا فضانورد ما ماهواره‌های را شما هنگام خروج برای راهپیمایی در مدار رها کند. به این ترتیب ماهواره‌های شما می‌توانند فعالیت خود را در مدار آغاز کنند.»

الکساندروف درباره امتیازات خاص این پیشنهادش اذعان داشت: «ایستگاه فضایی در مدار بالاتری از مدار قابل دسترس ماهواره‌بر سفیر ایرانی، قرار دارد و نکته مهمتر اینکه با پیشنهاد من شما با هزینه‌ بسیار کمتری می‌توانید ماهواره خود را به مدار بالاتری بفرستید.»

کیهان‌نورد روس درباره جزییات پیشنهادش این‌گونه گفت: «تزریق ماهواره از طریق این پیشنهاد تا ۱۰۰ کیلوگرم امکان پذیر است و ما درون پروگرس محفظه‌ای مخصوص این کار طراحی کرده‌ایم و آزمایش‌های آن دو سال قبل با موفقیت همراه بوده است.»

 

سیروس برزو پیشگام در ارتباطات

سیروس برزو مروج دانش فضایی و پژوهشگر تاریخ فضانوردی به دلیل علایق شخصی که به فضا و پیشرفت فناوری فضایی کشور دارد، مسبب آشنایی فضانوردان روس با فرهنگ ایرانی و ایجاد علاقه خاص آنها به مردم ایران بوده است. چنان‌چه چند وقت پیش کیهان‌نورد مشهور روس الکساندروف با سابقه ذهنی و خاطرات خوشی که از ایرانی‌ها در ذهنش پس از سفر با همراهی سیروس برزو به ایران داشته است، به کمپین خیریه هنرمندان ایرانی می‌پیوندد. الکساندروف با تقدیر از هنرمندان حاضر در کمپین خیریه «سین هشتم؛ سرپناه»، تعدادی از یادبودهای فضایی خود را به طور نمادین برای حمایت از این حرکت خیرخواهانه اهدا کرده است. باید اعتراف کرد که قطعا چنین اتفاقاتی مدیون تلاش‌های عاشقانه سیروس برزو است و باید از وی به طرز شایسته‌ای قدردانی شود.

سیروس برزو در انتشار دو مطلب مفصل در نشریه اخبار فضایی نیز تاثیر بسزایی داشته است. وی در وبلاگش در این زمینه نوشته است:

ماهنامه «اخبار فضایی» (новости космонавтики)، معتبرترین نشریه علمی روسیه محسوب می‌شود و کمتر کارشناس فضایی و فضانورد روسیه است که خواننده این نشریه نباشد.

از چند ماه قبل ارتباط‌هایی با این ماهنامه برقرار کردم و طی چند جلسه با مسئولان مختلف آن از جمله نویسندگان، معاون سردبیر و سردبیر آن، با آنها درباره موفقیت‌های فضایی ایران صحبت و تشویق کردم که در این باره مطالبی داشته باشند.

خوشبختانه این توصیه‌ها ثمر بخش بود به نتیجه رسید و در آخرین شماره این مجله دو گزارش درباره فعالیت‌های فضایی ایران ارایه شده است. در این شماره که عکس روی جلدش را به ماهواربر «سفیر» اختصاص داده، دو مقاله با عناوین «ایران سفینه فضایی‌اش را به نمایش گذاشت»(صفحات ۱۵ و ۱۶) و «فجر ایران» (صفحات ۲۰ تا ۲۵) به قلم آقای ایگور لیسوف  مفسر این ماهنامه به چاپ رسیده است.

در مطلب اول با عنوان «ایران سفینه فضایی‌اش را به نمایش گذاشت» عکس و اطلاعاتی درباره ماکت ناو کیهانی ایران که در بهمن ماه گذشته توسط پژوهشگاه هوافضای ایران به نمایش گذاشته شد مطالبی آمده است.

مطلب دوم با عنوان «فجر ایران» مقاله مفصلی است به قلم ایگور لیسوف مفسر این ماهنامه درباره تاریخچه فعالیت‌های فضایی ایران از جمله ماهواره‌ها، ماهواره‌برها و محموله‌های زیستی ایران.

 

صفحات اصلی مجله اخبار فضایی را برای اولین بار در کیهان نورد ببینید

به دلیل حجم بالای تصاویر صبر کنید تا این صفحات به طور کامل لود شوند.

مطلب اول:

15

16

 

مطلب دوم:

20

 

21

23

24

25

استفاده از مطالب کیهان نورد تنها با ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع خواهد بود.


کلمات کلیدی

5 نظر

 1. جلیل ۱۳۹۴/۳/۱۵ - ۰۲:۰۶ 0 3

  خوب بود.ولی روسها هیچ وقت قابل اعتماد نیستند.

  پاسخ به این نظر
 2. سينا ۱۳۹۴/۳/۱۴ - ۰۲:۳۱ 1 3

  ممنون، عالي بود

  پاسخ به این نظر
 3. محمدباقر ملائک ۱۳۹۴/۳/۱۳ - ۱۲:۳۷ 0 16

  ببخشید...هم کشوریان عزیز....سوالی طرح می کنم اگر روزی همسایه شمالی آپارتمان شما بیانیه دهد که از آشپزخانه شما بوی خوشی به مشام میرسد شما به کجا میروید 1- به سایت همسایه برای خواندن بیانیه یا 2- به آشپزخانه منزل خودتان برای دیدن اینکه چه چیزی سر گاز می پزد جهت استحضار آشپزخانه ما در این کشور دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی مرتبط هستند....و خوب حالا فرض کنید رفتید توی آشپزخانه تان و خبری نبود آیا شک نمی کنید همسایه شمالی دوباره مثل ماهواره (اشتباه نکنم سینا)و یا داستان اس-300 دوباره قصد شیطنت و سوء استفاده از سادگی ما دارد؟

  پاسخ به این نظر
 4. بهمن افتخاری ۱۳۹۴/۳/۱۳ - ۰۷:۲۰ 1 5

  توجه به استانداردهای بین المللی و ضرورت ایجاد زنجیره تامین و تقویت بخش خصوصی هوا فضا را تاکید دارم. سرعت پیشرفت را باید افزایش دهیم. با تشکر.

  پاسخ به این نظر

نظر شما:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
فیلد های ضروری با علامت * مشخص شده اند.