فناوری هوافضا برای امنیت، رفاه و افزایش کیفیت زندگی
آب و هوا --273°C

پایگاه علمی، خبری، تحلیلی کیهان نورد

 خبر فوری

یک تیتر یک خبر

مراحل ساخت و توسعه بیدو | سیستمی با ٣٥ماهواره

مراحل ساخت و توسعه بیدو | سیستمی با ٣٥ماهواره
۱۳۹۴/۷/۱۸ - ۰۲:۲۹

چینیان از زمان باستان از دب اکبر برای جهت‌یابی استفاده می‌کردند. آنها اولین‌دستگاه ناوبری جهان، یعنی قطب‌نما را نیز ابداع کردند که سهم بزرگی در توسعه تمدن جهانی و ایجاد پل دوستی بین چین و کشورهای دیگر داشت. در کنار قطب‌نما که شکوهی از تاریخ باستانی چین است، سیستم بیدو خدمت جدید این کشور به بشریت محسوب می‌شود. سیستم ناوبری ماهواره‌ای بیدو درواقع یک سیستم ناوبری ماهواره‌ای جهانی است که توسط چین اداره می‌شود و خدماتی نظیر پیش‌بینی شرایط آب و هوایی، موقعیت، سرعت و زمان‌بندی را با دقت و اطمینان بیشتر از دیگر سیستم‌های ناوبری برای کاربران در هر نقطه و هر زمان ارائه می‌کند. از جمله مزایای این سیستم گزارش موقعیت مکانی و تبادل اطلاعات به‌صورت فوق‌سریع است. توسعه سیستم بیدو را می‌توان به سه مرحله یا فاز تقسیم کرد: 

فاز اول: در اوایل دهه‌١٩٨٠ چین شروع به مطالعه درباره سیستم ناوبری آزمایشی کرد و در سال‌١٩٩٤ مرحله ساخت دو ماهواره موقعیت‌یابی خود را به اجرا درآورد. این سیستم در سال‌٢٠٠٠ شروع به ارائه خدمات کرد و به این ترتیب چین به سومین کشور دارای سیستم ناوبری ماهواره‌ای مستقل پس از آمریکا و روسیه تبدیل شد. این سیستم کارآمد در آن زمان متشکل از سه ماهواره مدار ژئو (زمین آهنگ) و سیستم‌های زمین‌پایه بود که به سرعت مورد استفاده قرار گرفت و آغاز به ارائه خدمات مبتنی بر موقعیت، مخابرات پیام کوتاه و زمان‌بندی برای کاربران چینی و مناطق اطراف کرد. 
فاز دوم: به‌منظور ارائه خدمات بهتر برای توسعه اقتصاد ملی و همچنین پاسخ‌گویی به تقاضای روزافزون ناوبری ماهواره‌ای، چین در سال‌٢٠٠٤ شروع به ساخت سیستم ناوبری ماهواره‌ای بیدو براساس موقعیت‌یابی غیرفعال کرد. در سال‌٢٠١٢ بود که این سیستم منطقه آسیا و اقیانوس آرام را با بیش از ١٠ماهواره پوشش داد. در حال حاضر چندین ماهواره دیگر نیز با موفقیت پرتاب و راه‌اندازی شدند و این پروژه طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده همچنان در حال پیشرفت است. 
فاز سوم: در حدود سال‌٢٠٢٠ سیستم بیدو تکمیل خواهد شد و با پوشش جهانی ٣٥ماهواره‌ای به ارائه خدمات ادامه خواهد داد. کاربران در سراسر جهان می‌توانند از دو نوع خدمات کیفیت بالا، ازجمله خدمات ویژه نیازمند به مجوز و خدمات آزاد بهره‌مند شوند. خدمات آزاد رایگان بوده و دقت ١٠متر برای موقعیت‌یابی، سرعت ٠,٢متر در ثانیه و زمان‌بندی ٢٠ نانوثانیه‌ای را ارائه می‌کند. اما سرویس ویژه، دقت بالاتر و قابلیت اطمینان بیشتری دارد که در دسترس کاربران مجاز قرار می‌گیرد. 
از فلات پوشیده از برف گرفته تا صحرای گبی، از مرزهای شمالی گرفته تا دریایی در جنوب، تمام نواحی تحت پوشش بیدو از سال‌٢٠٠٠ تاکنون از خدمات بسیاری مانند نقشه‌برداری، مخابرات، ذخیره منابع آبی، ماهیگیری، حمل‌ونقل، پیشگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها، امدادرسانی و امنیت عمومی استفاده می‌کنند. امروزه سیستم بیدو به‌طور گسترده در زمینه شیلات دریایی چین و امدادرسانی در فجایع استفاده می‌شود؛ به‌خصوص در بازی‌های المپیک پکن، فاجعه یخبندان در زمان کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان باچو و نمایشگاه جهانی شانگهای، سیستم بیدو نقش مهمی ایفا کرد و منافع اقتصادی و اجتماعی قابل‌توجهی به همراه داشت. چین همواره به‌طور فعال با کشورهای خارجی در زمینه توسعه و تحقق برنامه‌های علمی بین سیستم بیدو و دیگر سیستم‌های ناوبری ماهواره‌ای همکاری کرده و شعار «خدمت به جهان، به نفع بشریت» را سرلوحه خود قرار داده است. 

استفاده از مطالب کیهان نورد تنها با ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع خواهد بود.


کلمات کلیدی

0 نظر

نظر شما:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
فیلد های ضروری با علامت * مشخص شده اند.