فناوری هوافضا برای امنیت، رفاه و افزایش کیفیت زندگی
آب و هوا --273°C

پایگاه علمی، خبری، تحلیلی کیهان نورد

 خبر فوری

یک تیتر یک خبر

جواهري كوچك در دل قوس

جواهري كوچك در دل قوس
۱۳۹۴/۵/۱۸ - ۱۵:۱۸

نگاه جديد تلسكوپ فضايي هابل به يك سحابي سياره‌اي در صورت فلكي قوس، جزئيات تازه‌اي ازاين سحابي را آشكار كرده است.

 hubble_friday_08072015

در اين تصوير، حباب رنگی، نشان دهندۀ یک سحابی سیاره ای است که NGC6818 نامیده می‌شود. این سحابی كه به شكل يك تودۀ ابر گوهرمانند کوچک است در صورت فلکی قوس، در فاصله 6000 سال نوری از زمین قرار دارد. ابعاد این ابر بیش از نیم سال نوری است. (ابعاد آن در مقایسه با ستاره های مرکزی کوچک،بزرگ است.)

امّا با این وجود، این ابر در ابعاد کیهانی هنوز بعنوان جواهری کوچک شناخته می‌شود!!

وقتی ستاره‌ای مانند خورشید، به آخر عمر خود می‌رسد، لایه خارجی خود را به فضا پرتاب مي‌كند و بدین صورت ابرهای درخشان از جنس گاز که سحابی سیاره‌ای نامیده می‌شود، شکل می‌گیرد. این تخلیۀ جرم بصورت متقارن صورت نمی‌گیرد، در نتیجه این سحابی‌ها می‌توانند شکل‌های خیلی پیچیده‌ای داشته باشند.

NGC6818، ساختار رشته مانندِ پیچیده‌ای دارد و دارای لایه‌های متمایز از مواد می‌باشد. این سحابی دارای حباب(Bubble) مرکزی روشن و محصور است که به وسیله ابر پراکندۀ بزرگ احاطه شده است.

دانشمندان بر این باورند که، باد ستاره ای (Stellar wind) که منبع آنها مرکز ستاره است، مواد سیال لایۀ خارجی ستاره را به پیش می‌راند و در نتیجۀ اثر این باد هاست که شکل NGC6818 به وجود آمده است. زمانی‌که این جریان بادی سریع توسّط ابری که به آرامی حرکت می‌کند، شکسته می‌شود، فوران‌های خاصِّ روشنی در لایه‌های خارجی حباب تولید می‌شود.

سابق بر این، تلسکوپ هابل در سال 1997، از این سحابی عکس برداری کرده است. این تصوير برداری توسط دوربين ميدان باز و سياره‌اي 2(WFPC) انجام شده است. در این عکس، با استفاده از ترکیبی از فیلترهای مختلف، جریان اکسیژن و هیدروژن یونیزه شده مشخّص شده است. عکس جدید اگرچه با همان دوربین گرفته شده است، بعلّت استفاده از فیلترهای مختلف، جزئيات دیگری را از این سحابی فاش می‌کند.

منبع

استفاده از مطالب کیهان نورد تنها با ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع خواهد بود.


کلمات کلیدی

0 نظر

نظر شما:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
فیلد های ضروری با علامت * مشخص شده اند.