فناوری هوافضا برای امنیت، رفاه و افزایش کیفیت زندگی
آب و هوا --273°C

پایگاه علمی، خبری، تحلیلی کیهان نورد

 خبر فوری

یک تیتر یک خبر

آیا می‌توانیم ماه را مسکونی کنیم؟

آیا می‌توانیم ماه را مسکونی کنیم؟
۱۳۹۴/۵/۸ - ۱۸:۰۴

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد تنها در صورتی که دولت‌ها به خصوصی‌سازی و استفاده تجاری از فناوری فضایی تن بدهند، می‌توان امید سکونت در فضا به خصوص ماه را داشت.

این پژوهش همچنین اشاره می‌کند چنان‌چه هر یک از قدرت‌های فضایی جهت بهره‌برداری از منابع ارزشمند روی ماه تمایل داشته باشند نیاز دارند که در این زمینه بیش از ۴۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنند تا یک پایگاه ثابت را روی سطح قمر زمین مدیریت کنند. 

چنین پروژه‌ای ۱۰ الی ۱۲ سال به طول خواهد انجامید و قطعا نیاز به تمرکز بر استفاده از نیروهای متخصص بخش خصوصی دارد. مطالعات نشان می‌دهد همانند کمکی که به زودی برای انتقال محموله‌ها به ایستگاه فضایی بین‌المللی از بخش خصوصی گرفته خواهد شد، اکتشافات فضایی آینده  حتی بهره‌برداری مادی از فضا نیاز به حضور گسترده بخش خصوصی دارد. 
در چنین شرایطی، حضور و سکونت مدت‌دار یا حتی دایمی انسان در ماه احتمالا فاز آخر پروژه و پس از پشت سر گذاشتن و تامین زیرساخت‌های بسیار مثل پژوهش‌های روباتیک پیچیده خواهد بود.

از طرفی بهره‌برداری از منابع بسیار ارزشمند ماه خود توجیه اقتصادی کافی را برای این مامورت بوجود می‌آورد و به همین دلیل است که بسیاری از کشورها در فعالیت‌های فضایی خود ماه را دارای اهمیت می‌دانند.

استفاده از مطالب کیهان نورد تنها با ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع خواهد بود.


کلمات کلیدی

0 نظر

نظر شما:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
فیلد های ضروری با علامت * مشخص شده اند.