فناوری هوافضا برای امنیت، رفاه و افزایش کیفیت زندگی
آب و هوا --273°C

پایگاه علمی، خبری، تحلیلی کیهان نورد

 خبر فوری

یک تیتر یک خبر

عجیب‌ترین هواپیمای دنیا به شکل نهنگ سفید + گالری تصاویر

عجیب‌ترین هواپیمای دنیا به شکل نهنگ سفید + گالری تصاویر
۱۳۹۴/۴/۲۷ - ۰۲:۲۳

نهنگ سفید یا بلوگا نوع خاصی از پستاندارن دریایی است که در نزدیکی قطب شمال زندگی می‌کند و به خاطر شکل عجیبش معروف است. نکته جالب اینجاست که عجیب‌ترین هواپیمای دنیا از نظر ظاهر بسیار شبیه به این نهنگ است. به همین دلیل نام این هواپیما را بلوگا گذاشته‌اند.

ایرباس بلوگا (Airbus A300-600ST) یا سوپر ترنسپورتر (Super Transporter)، هواپیمای باربری شرکت هواپیماسازی ایرباس است که برای حمل و نقل بارهای بسیار بزرگ و قطعات هواپیما بین کارگاه‌های مختلف ایرباس بکار می‌رود. قطعات این هواپیما مثل دیگر هواپیماهای مدل ایرباس در کشورهای مختلف اروپایی ساخته شده اما در نهایت تنها در دو شهر هامبورگ آلمان و تولوز فرانسه مونتاژ می‌شود. این هواپیما در واقع محصول چهار کشور اروپایی آلمان، بریتانیا، فرانسه و اسپانیا است. 

 

چرا بلوگا به دنیا آمد؟

قطعات هواپیمای ایرباس تا میانه‌های دهه ۱۹۹۰ بیشتر از طریق زمینی جابجا و منتقل می‌شد اما به واسطه بزرگتر شدن بدنه و حجم قطعات هواپیما، نیاز به انتقال هوایی و ساختن هواپیمایی برای انتقال قطعات بزرگ و حجیم هواپیمای ایرباس برای مونتاژ در فرانسه بیش از پیش احساس می‌شد. پیش از دهه ۱۹۹۰ کمپانی ایرباس برای انتقال هوایی قطعات حجیم خود مثل بال‌ها و غیره از هواپیمای سوپر گوپی استفاده می‌کرد، اما در سال ۱۹۹۶ برای نخستین بار با طراحی و ساخت هواپیمای بلوگا، این کار به وسیله این هواپیمای غول پیکر صورت گرفت.

 

توانمندی‌ها

 بلوگا توانایی حمل بارهایی به حجم ۱۲۱۰ مترمکعب و وزن ۴۷ تن را تا برد ۹۰۰ مایل دریایی دارد که با سبک‌تر شدن بار این مسافت نیز افزایش می‌یابد. برای مثال بار ۴۰ تنی تا ۱۵۰۰ مایل دریایی و بار ۲۶ تنی تا ۲۵۰۰ مایل دریایی. بخش بار دارای ارتفاع و پهنایی برابر با ۷ متر بوده و طول قابل استفاده‌ای تا نزدیک به ۳۸ متر است به‌طوریکه این هواپیما با داشتن محفظه باری با این ابعاد توانایی حمل ۲ هلیکوپتر شینوک با روتورهای تا شده بدون نیاز به دمونتاژ و مونتاژ را دارد.

 

گالری تصاویر مربوطه این هواپیما را در گزارش تصویری ویژه این خبر، اینجا می‌توانید ببینید.

استفاده از مطالب کیهان نورد تنها با ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع خواهد بود.


کلمات کلیدی

0 نظر

نظر شما:

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
فیلد های ضروری با علامت * مشخص شده اند.